Produkty Silniční vláčky Trubač Na prodej

Areál Na mlýně

Milí přátelé a návštěvníci našeho Areálu Na Mlýně,

 

dovolte nám, abychom Vás informovali o rozhodnutí jednatele společnosti nadále provozovat Areál v režimu nájmu třetí osobou, nikoliv pod vlastní obchodní značkou společnosti Šmíragroup a.s., a proto bude provoz k datu 8.1.2018 přerušen.

Od 26.1.2018 bude Areál Na Mlýně provozován novým nájemcem, který si postupně Areál v těchto dnech vč. všech nasmlouvaných společenských, firemních akcí a svateb přebírá.

Děkujeme Vám za dosavadní přízeň a věříme, že zachováte přízeň našemu Areálu  i pod vedením nového provozovatele.

Váš Areál Na Mlýně

V Kozlovicích, 8.1.2018

 

 

 

Nedaleko dolního konce vesnice Kozlovice, na pravém břehu říčky Ondřejnice, tam, kde se říčka zařezává do vršků Palkovických hůrek a vytváří zde několikakilometrový přírodní kaňon, stojí citlivě zrekonstruovaný mlýn s 250 m dlouhým náhonem a plně funkčním mlýnským kolem.

 

Mlýn patřil ke čtyřem nejstarším v Kozlovicích, které byly zapsány již v prvním dochovaném vrchnostenském urbáři z roku 1581. Mlýnský mechanismus byl poháněn jedním mlýnským kolem na tzv. horní vodu. Ve druhé polovině dvacátého století však přestal mlýn na adrese Kozlovice č.p. 130 plnit svou funkci a rychle upadal. Budovy zchátraly, mlýnské kolo se rozpadlo a náhon zanesl.

Kdysi tu žil pan Šmířák a kroniky píší, že se dobře znal s Leošem Janáčkem, který ostatně „Na mlýně“ býval častým hostem. Jsme na místě, které inspirovalo Janáčka při komponování opery „Její pastorkyňa“.

Dnes areál mlýna slouží široké veřejnosti, cyklistům, turistům i místním občanům jako centrum poznání, výtečné kuchyně a zábavy. Hlavní budova areálu stojí na půdorysu písmene „L“. Obě části této budovy jsou patrové. V kratší roubené najdete malebný hostinec, malé muzeum mlynářských artefaktů a hlavní vchod do ubytovací části. Ubytování je možné i ve stylových venkovních apartmánech.

Druhou část mlýna tvoří stylový restaurant „U Mlynářky“ s vyhlášenou kuchyní. Jídelní lístek nabízí krajové speciality, domácí kuchyni skvěle doplňují kvasnicové speciály, vařené přímo v Kozlovicích - Valašský fojt a Valašský vojvoda.

Součástí areálu je také stálá expozice dobových artefaktů ze statků našich dědečků a kuchyní našich babiček. Vynalézavost našich předků a půvab vystavovaných „kašáků“, „šperčáků“, „tvargačů“, „klaťáků“ a „strýků“ oceníte nejlépe při osobní prohlídce. Přes léto zastihnete v kovárně i mistra kováře. V areálu najdete také zastřešený gril s posezením a dřevěnou kapličku sv. Floriána, požehnanou ostravsko-opavským biskupem F. V. Lobkowiczem.

Od roku 2016 můžete využít  nové sauny v dubových sudech s ochlazovacími bazénky se studniční vodou  nebo naše Kozlovické bečky s 39°C teplou vodou pro Vaše chvíle relaxu a odpočinku ve dvou nebo přáteli. Neváhejte nás navštívit.

 

 

 

Hotel Šipka v Štramberku hodnocení