Produkty Silniční vláčky Trubač Na prodej

Jaroňkova galerie

Obrazy Bohumíra Jaroňka (1866–1933) překypují citem k místu, tradicím, ke krajině i k barvám. Do tajů pigmentů a míchání barev ho zasvětil v době mládí již jeho otec, zlínský barvíř.„Umění by mělo být určeno všem,“ říkával Bohumír Jaroněk, který považoval úchvatné prostředí zdejší krajiny za „orchestraci barev,“ před kterou má i sám malíř trému.

Jaroňkova galerie ve Štramberku, schovaná – a přece důstojně se skvoucí v historickém měšťanském domě na náměstí, byla otevřena v roce 2003. Tedy v roce, kdy uplynulo právě sto let od doby, kdy Bohumír Jaroněk vytvořil ke konání své výstavy ve Štramberku, v roce 1903, první verzi později proslulých plakátů – grafik. Právě na nich se poprvé objevil fascinující motiv štramberské Trúby. Je to „Modrý Mauritius“ štramberské expozice.

V současné době zde naleznete přes 30 Jaroňkových grafik, převážně originálů, temperových předloh pro gobelíny, či skic určených k dalšímu grafickému zpracování, ale také ukázky keramiky a porcelánu z valašskomezi­říčské a později rožnovské dílny bratří Jaroňků.

 

 

 

Hotel Šipka v Štramberku hodnocení